piątek, 2 listopada 2018

Pierwsza powieść Hugona Bettauera ponownie w polskim przekładzie.


Dziś przedstawiamy pierwszą książkę Hugona Bettauera, która ukazała się po wielu latach (dokładnie po 88) ponownie w polskim przekładzie.

Powieść kryminalna "Morderca kobiet"znalazła się na liście bestsellerów na platformie Ridero.






Książka została wydana w formie drukowanej (papierowej) oraz elektronicznej (e-book). Dostępna jest w w wielu księgarniach internetowych.

Książka drukowana:
E-book:
a także w: Legimi, Virtualo, Ebookpoint, Nexto, Ravelo, Ibuk, Muve i kilku innych.

Poniżej skrócony opis treści książki:

"Morderca kobiet" (oryg. „Der Frauenmörder”) to jedna z najlepszych powieści kryminalnych Hugona Bettauera. Została ona przetłumaczona na język polski i wydana w Polsce po raz pierwszy i jedyny w 1930 roku. Czytelnik otrzymuje obecnie książkę przetłumaczoną prawie dziewięćdziesiąt lat później. 
Akcja książki, inspirowana autentycznymi wydarzeniami z początku ubiegłego wieku — zamordowaniem w Paryżu dziesięciu kobiet przez Henri Désiré Landru, zwanego później „Sinobrodym” — szybko wciąga czytelnika w wartki bieg wydarzeń. Na wstępie powieści giną cztery młode, atrakcyjne, szukające miłości kobiety i do akcji wkracza inspektor Krause… Czy będą dalsze ofiary? Czy uda się, mimo braku jakichkolwiek śladów po zaginionych, rozwikłać tę skomplikowaną, wielowątkową łamigłówkę? Fascynująca, zagadkowa intryga, śledztwo prowadzone przez upartego komisarza śledczego o zagmatwanej przeszłości, historia pewnej niezbyt szczęśliwej miłości, to elementy, które docenią nie tylko wielbiciele powieści kryminalnych. Oprócz sensacyjnego wątku uważny czytelnik odnajdzie w tej historii wiele, niewidocznych na pierwszy rzut oka, smaczków literackich. Autor przemycił w treści książki nutę ironii, intelektualnego dowcipu, a także, nieco ukryty za biegiem głównych wydarzeń, obraz realiów społecznych i obyczajowych Niemiec po pierwszej wojnie światowej. 
Hugo Bettauer to jeden z najpłodniejszych i równocześnie kontrowersyjnych pisarz austriackich XX wieku. Jedni nazywali go „pornografem”, erotomanem albo też „kloacznym zwierzem”, inni zaś chwalili jego twórczość zaangażowaną w ukazywanie nierówności społecznych w okresie międzywojennym. Część jego twórczości stanowiły artykuły w wydawanym czasopiśmie „Er & Sie”, w których bardzo otwarcie poruszał, niedostrzegane wówczas przez oficjalne dziennikarstwo, tematy stosunków damsko-męskich oraz prawa kobiet do aborcji.   
Na znanym portalu wydawniczym Belletristik-Couch.de w kwietniu 2017 roku książka Bettauera „Morderca kobiet” uzyskała średnią ocen czytelników 91 pkt. na 100 pkt. możliwych.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz